מקרקעין

רכישת קרקע

רכישת קרקע

רכישת קרקע הינה עסקת מקרקעין שונה באופן מהותי מעסקת רכישת דירה והיא דורשת הבנה מעמיקה וידע עדכני בדיני המקרקעין, התכנון והבניה, מיסוי מקרקעין, החלטות מועצת מקרקעי ישראל, אפשרויות המימון ועוד. 

בשונה מרכישת דירה המהווה את השלב הסופי של תהליך התכנון והבניה, רכישת של קרקע היא ההתחלה של תהליך זה. 

רק עו"ד המתמחה בצורה אמיתית ויסודית במקרקעין ותכנון ובניה, מנוסה במגוון של עסקאות, ומעודכן באופן שוטף בחוקים, בפסיקה, ובמגמות הקיימות בענף, ידע ללוות את העסקה בצורה חלקה ובטוחה שתשמור ותבטיח את האינטרסים של הלקוח בצורה הטובה ביותר.

העסקה הנפוצה ביותר של רכישת קרקע היא השתתפות במכרז רשות מקרקעי ישראל.

רכישת קרקע במסגרת מכרז כאמור, יכולה להיות רכישה של קרקע ליחידת דיור בודדת או לרכישה עם שותפים של מגרש לבנייה טורית או לדו משפחתי. 

אנו מלווים לקוחות רבים במהלך הליכי המכרז והרכישה החל מיעוץ משפטי מקדים לגבי תנאי המכרז והמקרקעין, דרך הכנת הסכמים לרכישה משותפת, ולבסוף לאחר ההודעה על זכייה, דיווח למיסוי מקרקעין ועד לרישום סופי בטאבו.

במסגרת עסקאות רכישת קרקע, אנו מטפלים במנגנונים המשפטיים השונים הנחוצים ומייעצים ומכינים הסכמי שיתוף במסגרת של רכישה קבוצתית או עם שותפים. 

הסכם שיתוף נעשה על ידי עו"ד מקרקעין אשר דואג לעגן את ההסכמות בין הצדדים לגבי השימוש במגרש, ניצול אחוזי הבניה, חלוקת המגרשים, תנאי וחלוקת התשלום, וכמובן ההסכמות לגבי פירוק השיתוף ומכירת הזכויות בעתיד.

 

תהליך הרכישה בישראל הוא מורכב וכולל בתוכו היבטים שונים הקשורים לתשלום מס על הקרקע, שינוי יעוד הקרקע, החלפת קרקעות והסכמי קומבינציה מורכבים. לאורך השנים משרדנו התמחה בביצוע עסקאות מורכבות הדורשות יצירתיות מחד, ורמות גבוהות של דיוק ותשומת לב לפרטים הקטנים, מאידך. אנו עובדים עם כל אחד מלקוחות החברה באופן אישי ובוחנים את האספקטים השונים הקשורים לעסקה עצמה ולעסקאות שונות שבוצעו בעבר. 

לחלק מהעסקאות הללו עשויה להיות השלכה על שיעור המס שישולם בעת הקנייה וכן בעת מכירה עתידית של המגרש. 

מכירת מגרשים וקרקעות

לכאורה מכירת מגרשים וקרקעות יכולה להיות תהליך פשוט בו מעורב מתווך בלבד המאתר את הקונה ומבצע את העסקה. אך בפועל, כפי שהוכח לאורך השנים, חלק מתהליכי המכירה של המגרש עשויים לעלות על שרטון בשל חובות עבר ומניעות משפטיות ותכנוניות אשר רובצות על הקרקע. אנו מלווים את לקוחות המשרד בתהליך המורכב ובוחנים ביחד עמם מספר חלופות על מנת להקל על תהליך רכישה/מכירה. העבודה מתבצעת בשקיפות מלאה ותוך מתן הסבר מקיף על תהליכי שינוי הרישום בטאבו, הסרת ההתחייבות מהמגרש, תשלומי המיסים וקבלת הכספים המגיעים לכם.

בדיקת זכויות בנייה למגרשים

העובדה כי יש ברשותכם קרקע אינה מאפשרת לכם בנייה של נכס ללא קבלת האישורים המתאימים. אנו מבצעים בדיקת זכויות בנייה למגרשים עוד לפני שרכשתם את המגרש, על מנת שלא תצטרכו לחכות שנים רבות לתהליך ההפשרה של הקרקע. עו"ד מומחה למגרשים וקרקעות יכול לבדוק אם התקבלו זכויות בנייה במגרשים הסמוכים לכם ולהעריך את הסיכוי למכור את המגרש בעתיד במחיר גבוה יותר עם קבלת זכויות אלה. בנוסף, כאשר מתקבלות זכויות הבנייה במגרש ניתן לבצע עסקאות שונות ומגוונות במקרקעין כגון עסקת קומבינציה ולאתר יזם או קבלן שיבנה על המגרש ויעניק לכם מספר דירות בתמורה לבניה בקרקע. תחום הנדל"ן הינו מגוון ויצירתי ואם מכירים היטב את האפשרויות העומדות לרשותכם.

שאלות ותשובות בנושא: רכישת קרקע

בישראל קיימים חמישה סוגים של קרקעות: קרקע למסחר, קרקע לתעשייה, קרקע למגורים, קרקע לתיירות וקרקע חקלאית.

כלל בסיס: כדאי לבצע בדיקה של קרקע חקלאית, בדיקה הכוללת: זהות המוכר והמוניטין של בעל הקרקע, הזכויות הקיימות על הקרקע, מיקום הקרקע, ייעוד הקרקע, סוג העסקה (עסקת מכר לעומת עסקת אופציה), אופן מימון הקרקע והתשואה שנקבל ממנה, תמ”א 35 וכמובן – הפקעות, מיסים והיטלים שקיימים על הקרקע.

יש שלושה שלבים, שלב של איתור הקרקע, שלב הבדיקות והשלב האחרון, השלב של חתימת החוזה.

נוסף על העלות של רכישת הקרקע יש עלויות נוספות כמו שכר טרחה לעורך הדין ולאנשי מקצוע נוספים המלווים את הפרויקט, מיסים, היטל פיתוח ובמקרים מסוימים גם היטל השבחה.

סיפורי הצלחה

צו הריסה בוטל

מאמרים בנושא: רכישת קרקע

פיצול דירות