פלילי

עבירות סמים

עבירות סמים

מהן עבירות סמים?

מהו הבסיס החוקי לעבירות סמים?

הבסיס החוקי למגוון עבירות הסמים היא פקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש), התשל"ג 1973

מה אומר החוק?

החזקה ושימוש (סע' העבירה) לא יחזיק אדם סם מסוכן ולא ישתמש בו

-הענישה – עד 20 שנות מאסר!

-החזקת סם ושימוש לצריכה עצמית הענישה – 3 שנות מאסר

לציין, אין כמות מותרת! החזקת סמים אסורה גם למטרת שימוש עצמי.

-כלים (סע' העבירה)

לא יחזיק אדם כלים המשמשים להכנת סם מסוכן או לצריכתו

הענישה – עד 20 שנות מאסר

כאשר הכלים לצריכתו העצמית בלבד הענישה – עד 3 שנות מאסר

ייצוא, יבוא סחר, הפצה ותיווך (סע' העבירה)

"לא ייצא אדם סם מסוכן, לא ייבא אותו, לא יקל על יצואו או יבואו, לא יסחר בו, לא יעשה בו עסקה אחרת, לא יספקו בשום דרך בתמורה או שלא בתמורה או יתווך בפעילות אסורה כנ"ל"

הענישה – עד 20 שנות מאסר

הדחת קטין לסמים מסוכנים (סע' העבירה)

הנותן לקטין סם מסוכן (גם אם הקטין בקש זאת) , בהיותו אחראי לקטין מניח לו להשיג סם מסוכן או להשתמש בו  (גם אם הקטין בקש זאת).וכן משדל קטין להשיג סם מסוכן או להשתמש בו.

הענישה – עד 25 שנות מאסר

מה זה לגליזציה של הסמים?

נראה אפוא, שאנחנו בתחילתו של עידן חדש, עידן "לגליזציה" של הסמים בכל הקשור לשימוש עצמי, מה שמוכר יותר בציבור כחוק ל"אי הפללה", מן הראוי לציין בשלב זה כי על פי החוק במדינת ישראל לא קיימת כמות כלשהי המותרת לאחזקה בין שמדובר בכמות המיועדת לשימוש עצמי וכל אחזקת סם כלשהו יוגדר בחוק כעבירת סמים, למעט אלו שקיבלו היתר כדין להחזקה ושימוש סמים מדובר בעיקר בהיתר לבעלי צריכים רפואיים שיש בשימוש בסם להקל בכאבם וסבלם, היתר, נאכפות במידה כזאת או אחרת ע"י גורמי האכיפה, להלן סקירה קצרה: 

תחת המונח עבירות סמים נכלל כל טווח העבירות אשר עובר על מדיניות הסמים במדינה ומוגדרות בפקודת הסמים המסוכנים, לרבות: ייצור, החזקת חצרים, החזקת כלים, שימוש עצמי, אחזקה וסחר של סמים ועבירות נלוות. פקודת הסמים המסוכנים מגדירה מבחינת חוקית מהו סם מסוכן ומגדיר את האיסור לצריכת סמים מכל סוג שהוא, סחר בסמים, מתן סמים לקטינים או ייבוא סמים ממדינות שונות. פקודת הסמים המסוכנים מתעדכנת בכל עת בסמים חדשים המופיעים בתחומה של מדינת ישראל ולא הוכרו קודם לכן ומאפשרת לגורמי אכיפת החוק במדינה לפעול בנוגע ליצרנים, סוחרים וצרכנים של אותם סמים.

מהו סם מסוכן?

כל חומר פסיכו אקטיבי, טבעי או סינטטי, שמוגדר בפקודת הסמים ומוכנס לגוף שלא לצורך הזנה או ריפוי ומשפיע על מערכת העצבים וגורם לשינוי במצב התודעה של האדם.

 סוגי הסמים

מריחואנה

חשיש ושמן חשיש 

עיבוד צמח הקנאביס 

LSD

נייס גא

אקסטזי

קוקאין

חשיש

הרואין

מה זה הידרו?

בשנת 2006 החלה תופעה של גידול ביתי ומסחרי של מריחואנה "הידרו", מדובר בשיטת גידול על מצע מים ושימוש באביזרים היוצרים סביבה אופטימלית לגידול, בגידולים אלו ריכוז החומר הפעיל בצמח THC הנו גבוה מאוד ועל כן גורם לסם מסוג הידרו להיות מבוקש יותר ויקר יותר

מה זה סם אונס?

מדובר בחומר שסימונו הכימי מוגדר GHB-GBL מדובר בסם חסר ריח וצבע שהוכנס לפקודת הסמים בשנת 2003, עפ"י רוב מגיע בצורה נוזלית, הסם מוחדר בטיפות למשקה ולאחר כ- 10 עד 20 דקות גורם לתחושת רוגע ושחרור השפעה שנשכת כ- 4 שעות אך זה תלוי בכמות הצריכה, הסם מתנקה מהר מהגוף ולכן מקשה על איתורו בגוף. נקשר בדר"כ לעבירות מין בהם עולה חשד שהיה שימוש כנגד קורבן העבירה בסם מסוג זה. יש לציין כי טכנולוגיות חדשות שהתפתחו מאפשרות גילוי הסם גם לאחר פרק זמן ארוך יותר מבעבר אך מדובר בבדיקה יקרה מאוד המתבצעת במעבדות בחו"ל ולא תמיד קורבן העבירה מבין שהיה קורבן לסם זה ומבקש את הבדיקה, מעט מאוד בדיקות כאלו נעשו

האם החוק מבחין בסמים קלים מול סמים קשים?

 

על פי ההנחה הרווחת בקרב הציבור ביחס לרמת מסוכנותם של סמים כאלה ואחרים וסיווגם כסמים קלים או סמים קשים, בית המשפט אינו מתייחס להגדרה זו בעת הטיפול בעבירות סמים ומתייחס לכלל הסמים המוגדרים בפקודת הסמים המסוכנים כחומרים אסורים לשימוש. ההבדל היחידי בין סוגי הסמים השונים במקרה של עבירות סמים הנידונות בבית משפט בישראל הוא ביחס לכמות שנמצאה בכליו או בביתו של אדם מסוים ועל פיה ניתן להעריך האם הכמות שנתפסה הייתה מיועדת לשימוש עצמי, לא עצמי, או לסחר בסמים, הבדל נוסף הוא האם מדובר בסם סינטטי או בקנבוס שהוא סם צמחי ממשפחת הקנבואידים, הנטייה היא להחמיר עם עברייני סמים סינתטיים שהינם מסוכנים יותר ובעלות תופעות לוואי קשות, ולהקל במעט עם משתמשי הקנבוס זאת לאור כניסתו של התיקון לחוק בו קיימת זכות ל"אי הפללה"  בעבירות של החזקת סמים לשימוש עצמי בכמות שאינה עולה על 15 גר'. קרי, קיימת זכות להליך מנהלי בצורת קבלת דו"ח קנבוס, משמעותו קבלת קנס בגובה 1,000 ₪ לשימוש ראשון, כפל קנס לשימוש שני, קרי 2,000 ₪ , וטיפול בהליך הסד"מ בשימוש שלישי.

מה נחשב סחר בסמים?

התמונה שונה בכל הנוגע לחשד לסחר בסמים, גידול וייצור סמים והדחת קטינים לשימוש בסמים החוק קובע כי לא ייצא אדם סם מסוכן, לא ייבא אותו, לא יקל על ייצואו או ייבואו, לא יסחר בו, לא יעשה בו שום עסקה אחרת ולא יספקו בשום דרך בין בתמורה ובין שלא בתמורה, אלא אם הותר הדבר בפקודה זו או בתקנות לפיה או ברישיון מאת המנהל. התופעה הנפוצה ביותר בעת האחרונה בתחום הסחר בסמים הוא סחר באמצעות אפליקציות כמו "טלגראס" המאפשרת סחר ושידוך קל ומהיר בין צרכני סמים לסוחרי סמים. יודגש, כי עפ"י החוק גם מסירת סם במפגש חברי ללא כל תמורה מהווה מבחינה חוקית סחר בסמים. עבירות סחר בסמים לרוב מתגלות בעקבות מבצעי אכיפה יזומים של המשטרה הכוללים שימוש באמצעים טכנולוגיים שונים כגון תצפיות, האזנות סתר, מידע מודיעיני, וכן שימוש בסוכן משטרתי סמוי שמבצע רכישות סמים, תוך שהוא מתעד את ביצוע העבירות וביום "הפרוץ" מתבצעים מעצרים של כלל המעורבים בפעילות העבריינית ופעילותו של הסוכן החשאי נחשפת. החוק קובע עונש עד 20 שנות מאסר לעבירת סחר בסמים.

הענישה בעבירות סמים משתנה בהתאם לסוג הסם, כמותו ועברו הפלילי של החשוד. לאור חומרת הענישה וההתייחסות המחמירה לעבירות סחר בסמים מסוכנים, הכרחי ביותר להיוועץ בעורך דין פלילי הבקיא בתחום, עו"ד שמכיר את שיטות והפעולות שהמשטרה ביצעה או בכוונתה לבצע, שמכיר את ההתנהלות מול גורמי התביעה השונים פרקליטות או תביעות, זאת בטרם תמסור את גרסתך בפני חוקרי המשטרה. התנהלות מקצועית ומדויקת יכולה להוביל למצב של סגירת התיק כנגדך או לחלופין למזער נזקים שעתידים לסייע בהמשך ההליך העיקרי לאחר הגשת כתב האישום, חשוב ביותר להבין שהרשעה בחשד לסחר בסמים מקימה למדינה סמכות לחלט רכוש של הנאשם ובני משפחתו הסמוכים על שולחנו, יש לכך השלכות קריטיות רחבות.

סיפורי הצלחה

סגירת תיק

סגירת תיק

סגירת תיק

בקשת מעצר התוצאה – שחרור!

חזרה מכתב אישום

חזרה מאישום

נסגר בהסד מותנה

שחרור

שחרור סחר בסמים

שחרור בהצהרת תובע

שחרור במחוזי סחר בסמים

צו הטרדה מאיימת צו הגנה

המשטרה ביקשה 3 ימים ביהמ"ש שיחרר

אלב"מ שחרור

תיק סמים

סמים – הסדר מקל תנאי + קנס + התחייבות

תיק פשע חמור

שחרור תושבת שטחים ממעצר תום הליכים לחלופת מעצר

שחרור מעצר

המשטרה ביקשה 6 ימים!! במעצר התוצאה – שחרור!

בקשת מעצר ל- 3 ימים

התוצאה – שחרור!

שחרור בהצהרת תובע

רישום פלילי נמחק – חנינה

אישור סגירת תיק

בקשת מעצר ל4 ימים התוצאה שחרור

תיק אלימות במשפחה

המשטרה ביקשה 4 ימי מעצר ההחלטה – שחרור!

שחרור ממעצר – תיק תקיפה חמור

שחרור ממעצר

שחרור בבקשת מעצר ל-6 ימים

החלטת שחרור בבקשת המשטרה למעצר 3 ימים

שוטר דורש חיפוש על גוף

מאמרים בנושא: עבירות סמים

הלבנת הון
עתירות אסירים