פלילי

עבירות מין

עבירות מין

מהן עבירות מין?

תקיפה מינית מתייחסת למגוון פעולות בעלות אופי מיני אשר מתבצעות ללא הסכמתו של אחד הצדדים, אישה, גבר או ילד/ה ובמטרה להביא לגירויו או סיפוקו של התוקף/ת. תקיפה מינית מתייחסת למעשי אונס, מעשי סדום (החדרת איבר מין או חפץ לפי הטבעת), מעשים מגונים (תקיפה מינית שאינה כוללת חדירה), הטרדה מינית מילולית, הפעלת לחץ לקיום מגע מיני, התערטלות או הפעלת לחץ להתערטלותו של הצד השני. עבירות המין מוגדרות ברובן בסימן ה' לחוק העונשין מסעיף 345 לחוק.

עבירות מין הן נושא התמחות ייחודית המחייב ידיעת החוק על בוריו, פסיקה רלבנטית וידיעת כללי "עשה" ו"אל תעשה" שהם תוצאה של ניסיון רב בטיפול וניהול תיקים כאלו.

הנושא רגיש ומורכב כך שלא ניתן לבקש המלצות באופן גלוי בפייסבוק או מהשכנים על עו"ד המתמחה בעבירות מין, לכן חשוב ביותר לבדוק למי אתה פונה ובידי מי אתם שם את חייך בכפו. לפני הכל, חשוב, אבל חשוב ביותר לפני שנחקרים ולא משנה מה הסטטוס שלך אם כמעוכב ואם כעצור להתייעץ עם עו"ד. הטעות השכיחה שעושים נחקרים היא שהם אומרים לעצמם אם אקח עו"ד "זה סימן שאני אשם" אז זהו, שלא, זה סימן שאתה חכם ושאתה מבין שצריך יד מכוונת ומקצועית שתהיה לצדך ברגעים אלו. אסור בשום פנים ואופן לדחות התייעצות עם עו"ד תוך שאתה משכנע את עצמך להמתין לחקירה, להתפתחות.., לממצאים, לחשדות וכיוצ"ב.. זה כבר עלול להיות מאוחר מדי ומסוכן מדי.

פגישה וייעוץ מוקדם לפני חקירה, יכולים למנוע הגשת כתב אישום, אל תקח את הסיכון, הוא לא שווה ולא משתלם. 

מהן סוגי עבירות מין?

 

עבירות מין המבוצעות במגע פיזי: 

אונס –  החדרת איבר מאברי הגוף או חפץ לאבר המין של אישה ללא הסכמתה.

מעשה סדום – החדרת  איבר מאברי הגוף או חפץ לפי הטבעת של אדם או החדרת אבר מין לפיו של אדם ללא הסכמתו.

לאלו יש להוסיף את עבירות הניסיון, עבירות בצוותא, גילוי עריות. 

עבירות מין ללא מגע פיזי:

סחיטה באיומים – כאשר המעשה שהאדם נדרש לעשותו הוא בעל אופי מיני.

מעשה מגונה – כל מעשה שנעשה לשם ביזוי, גירוי או סיפוק מיניים.

הטרדה מינית מילולית – הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, המופנות לאדם אשר הראה למטריד כי אינו מעוניין בהצעות האמורות, התייחסות מבזה או משפילה על רקע מיני או מיניותו של אדם.

לאלו יש להוסיף עבירות שבוצעו מרחוק, מה שקרוי, עבירות מין סייבר.

בד"כ חשוד או נאשם בעבירת מין, יבחר להצניע את עובדת מעורבותו בעבירת מין, מחמת המבוכה או הבושה או החשש מתגובה של סביבתו הקרובה, שתכעס עליו, תחרים אותו, תתרחק ממנו. לעיתים אירועים כאלו מלווים בעין ציבורית, מסוקרים ע"י התקשורת מה שבוודאי לא מוסיף למצב הרגיש ממילא שכן מתחיל משפט ציבורי ותקשורתי, כל זאת עוד לפני שיש תשתית ראייתית מספקת להגשת כתב אישום ושהתיק עוד בחיתוליו אבל המשפט כבר החל.. אותו משפט ציבורי.

מדובר בזירה נוספת, לא פשוטה ולצערנו גם יש לה השפעה לא מבוטלת על ניהול התיק, רק עו"ד מנוסה יכול לזהות תהליכים אלו ולנקוט בפעולות למזער את הנזקים.

מטבע הדברים, המשטרה, גורמי התביעה, התקשורת יגלו אמפתיה לקורבן העבירה, למה? כי זאת נקודת המוצא, זאת נקודת ההנחה שלהם, המתלוננת אינה משקרת, לרוב היא מנוצלת, מופעלת כנגדה אלימות פיסית, כלכלית, נפשית, לעיתים מדובר ביחסי מרות, אך לא פעם ולא פעמיים נוכחנו לגלות כי ההפך הוא הנכון, חשוד או נאשם בעבירת מין צריך לדעת שיש אמת עובדתית שייתכן שתהא שונה מהאמת העובדתית גם אן החשוד או הנאשם בטוחים באשמתם, רק עין מקצועית יכולה לבחון את העובדות בעיניים משפטיות ולסייע לכם. האמינו לי, זה חשוב וזה אפשרי.

חשבתם שזה הכל? אז חשבתם..

לקורבנות עבירות מין קיים "סעד אזרחי". קרי, קורבן העבירה יוכל להגיש בנפרד ובנוסף מהטיפול הפלילי גם תובענה אזרחית, שתכליתה פיצוי כספי על נזקי הקורבן, מדובר בתובענות שיכולות להגיע לסכומים גבוהים מאוד, זה תלוי בנסיבות האירוע וחומרתו ותלוי בפגיעה, מדובר בהליך פשוט שנקרא בשפה המשפטית "תביעה אזרחית נגררת לפלילים", למעשה, המדינה תעשה את רוב העבודה בתיק כזה וכל מה שנשאר לקורבן העבירה זה להשתמש בתיק הפלילי לתביעה האזרחית. למי שלא יודע, רף הראיה הנדרש במשפט פלילי גבוה לאין שיעור מהרף הנדרש במשפט אזרחי, במשפט אזרחי נדרש מאזן הסתברות חיובי, קרי 49% מול 51%,  אם תוגש התביעה לאחר הרשעה, יהיה זה קל מאוד להוכיח את האשמה בתביעה האזרחית באופן שהכרעת הדין הפלילית, תהווה הוכחה שהמעשה אכן בוצע. כל שנותר יהיה לקורבן הוא להוכיח את גובה הנזק.

אז מה עושים? 

מתקשרים אלי למן הרגע הראשון בו נקראתם לחקירה, לפני כל פעולה שאתם עושים התייעצו עמי, זאת עצת הזהב ואין בלתה, לא משנה כמה אתם מוכשרים, מתוחכמים וחושבים שתצאו מזה, פשוט אל תיקחו את הסיכון, פשוט לא!

לא למותר לציין כי הטיפול בכם ייעשה בדיסקרטיות, בנחישות ברגישות כדי להחזיר לכם את השקט הנפשי, הביטחון, התקווה ולעשות את הבלתי אפשרי לאפשרי.

שאלות ותשובות בנושא: עבירות מין

"אונס" סע' 345 לחוק העונשין, בהגדרתו בחוק הוא החדרת איבר מאיברי גופו של אדם או החדרת חפץ כלשהו על ידי אדם לאיבר מינה של האישה, ללא הסכמתה החופשית. לפי הגדרה זו, פעולת האונס מופנית אך ורק כלפי נשים.

תקיפה מינית של גבר אינה מוגדרת בחוק כאונס אלא כביצוע מעשה סדום. קיום יחסי מין עם קטין מתחת לגיל 14 מוגדר על פי החוק כאונס, אף אם הקטין רצה בו לכאורה. זאת משום ש"גיל ההסכמה" בישראל, הגיל בו מניחים כי קטין יכול להסכים למעשים מיניים מתוך הבנה מלאה שלהם, עומד על 14 שנים. יחסי מין מרצון בין שני קטינים בין הגילאים 16-14 לא נחשבים לאונס אם מתקיימים בהסכמה, ואין הפרש של למעלה משלוש שנים בין המעורבים. בעילה אסורה בהסכמה עבירה זו מתייחסת לקיום יחסי מין בהסכמה, כאשר מדובר בקטינים, או תוך ניצול מרות ביחסי עבודה או בשירות. דוגמה ל"יחסי מרות" הם יחסים בין מנהל לבין מזכירה או אישה אחרת הכפופה לו במסגרת עבודתה. גם יחסים בין מורה לתלמיד נחשבים ליחסי תלות ומרות, ולכן מוגדרים כעבירה על פי החוק.  בעילה אסורה בהסכמה מתרחשת גם כאשר הבועל מבטיח הבטחת שווא לנישואין תוך התחזות כפנוי למרות היותו נשוי.

מעשים מגונים הם מסוג עבירות המין הנפוצים ביותר. סעיף 348 לחוק העונשין מגדיר את עבירת המעשה המגונה, על פי לשון החוק מעשה מגונה הינו מעשה שנעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיני, שנעשה ללא הסכמת הצדדים. למעשה, הגדרת החוק פורשת יריעה רחבה של מעשים שיכולים להיחשב כמעשה מגונה לדוג': נשיקה, חיכוך, נגיעה ביד, במותן, בישבן, וכד'.. מעשים הנחזים  לעיתים כפעוטים ומינוריים, היות וכך הם פני הדברים ניתן לומר שמעשה מגונה הוא כזה הנתפס על ידי הציבור כמעשה פסול מבחינה מוסרית על רקע מיני ולא בהכרח כפי שרואה אותו קורבן העבירה בעיניו שלו, סובייקטיבי. העונש על מעשה מגונה שהתבצע בפומבי בפני אדם אחר הוא משנה עד 3 שנות מאסר וזה תלוי גיל הקורבן, אם הוא מעל גיל 16 או מתחת לגיל 16.

מעשה מגונה שהתבצע שלא בפומבי בקורבן שמלאו לו 18, דינו עד שנתיים מאסר. במידה וקורבן העבירה הינו מעל גיל 14 אך פחות מ 18, דינו עד ארבע שנות מאסר, ואם נעשה תוך שימוש בכוח וללא הסכמה עד שבע שנות מאסר. ישנם מעשים מגונים המקימים נסיבות מחמירות ודינן עד 10 שנות מאסר, בחבורה, תוך התעללות בקורבן העבירה, באיומים, תוך גרימת חבלה וכד'..

כאמור, מעשה סדום הוא החדרת איבר מאברי הגוף או חפץ, לפי הטבעת של אדם או לפיו של אדם. מעשה סדום שנעשה בלא הסכמה מלאה דינו כאונס. כמו כן במקרה שמתקיימים אחד התנאים האחרים של סעיף האינוס 345 לחוק העונשין כגון שההסכמה הושגה במרמה או שהמעשה בוצע באדם אשר מתחת לגיל 14. לעומת זאת מעשה סדום שנעשה בהסכמה, באדם שמלאו לו 14 וטרם מלאו לו 16 או באדם שמלאו לו 16 שנים וטרם מלאו לו 18 שנים (תוך ניצול יחסי תלות, מרות או חינוך או השגחה) יחייב עונש של עד 5 שנות מאסר .

נהוג לחשוב כי הטרדה מינית כוללת סוג מסוים של התנהגויות, למעשה כל התנהגות בעלת אופי מיני יכולה להיחשב להטרדה מינית, זאת כאשר הצד אליו מופנית ההתנהגות, אינו מעוניין בה ואף הביע את חוסר רצונו להמשך התנהגות המופנית כלפיו. לעיתים מדובר באמירות מיניות, אם בעל פה ואם בכתב, לעיתים בשליחת תמונות בעלות אופי מיני, הצעות חוזרות לדייט וכיוצא בזה. כלומר, עבירה של הטרדה מינית נוצרת בשני תנאים: האחד, כי מדובר בהתנהגות בעלת אופי מיני, והשני, כי האדם אליו מופנית ההתנהגות, אינו מעוניין בה והוא הביע את חוסר נכונותו להתנהגות שהופנתה כלפיו. הטרדה מינית היא סוג של פגיעה בעלת אופי מיני באדם אחר הכוללת מספר התנהגויות: סחיטה מינית, הפעלת איום על אדם לעשות מעשה מיני, שריקות, רמיזות מיניות, נעיצת מבטים לעבר אברים אינטימיים, התייחסות מבזה או משפילה למיניותו של האדם, שליחה או הצגה של תמונות פורנוגרפיות. מעשים מגונים בהתאם להגדרה לעיל הצעות מיניות חוזרות פניה אל אדם אחר על מנת לקיים איתו מגע מיני מסוג זה או אחר גם אם הוא הראה או אמר שאינו מעוניין בקשר המיני. הצעות מיניות גם כאשר אין מראים או אומרים כי לא מעוניינים בקשר המיני. ברוב המקרים הצעות מיניות המגיעות לסטודנט, למטופל או לאדם במסגרת יחסי עבודה, נחשבות להטרדה מינית אפילו אם אנשים אלה לא הראו או אמרו שהם אינם מעוניינים בקשר המיני. קביעה זו של החוק יוצאת מתוך הנחה כי אנשים אלה תלויים באנשים הבאים עימם במגע. תלמיד תלוי במורה, מטופל ברופא או בפסיכולוג ועובד תלוי במעביד שלו. לכן במצב כזה של תלות או במצב בו הם נתונים למרותו של הזולת קשה מאוד להראות כי לא מסכימים לקשר מיני.

פלירטוט הוא צורת חיזור מקובלת בין גברים לנשים. כאשר הצד המחוזר מעוניין הכל טוב יפה וכשר, זה מחמיא ואף יכולה להתפתח מערכת יחסים רומנטית. עם זאת, כאשר הצד השני אינו מעוניין, פלירטוט יכול בקלות להפוך מחיזור נעים להטרדה מינית העולה עד כדי עבירה פלילית. כאשר גבר מפלרטט עם אישה, מרעיף עליה מחמאות ומציע לה לצאת, אך האישה אינה מעוניינת בכך והוא ממשיך בשלו, הרי שהתנהגות כזאת, במצבים מסוימים, יכולה לעלות עד כדי הטרדה מינית פלילית ואסורה. לעניין זה נזכיר כי החוק אינו דורש מהצד הנפגע להביע העדר עניין באופן מסוים. כלומר, אם גבר מפלרטט עם אישה והיא אינה מעוניינת בחיזוריו, אין זה הכרח כי היא תביע דחייה או סלידה ממנו, אלא די בכך שהיא תרמוז בצורה שניתן להבין ממנה שהיא אינה מעוניינת. המחוקק רואה בהטרדה מינית כעבירת מין חמורה ובהתאם לכך נקבעה רמת הענישה, אשר יכולה להגיע לכדי חמש שנות מאסר, בהתאם לנסיבות לחומרה ולמידת הפגיעה.

סיפורי הצלחה

סגירת תיק

סגירת תיק

סגירת תיק

בקשת מעצר התוצאה – שחרור!

חזרה מכתב אישום

חזרה מאישום

נסגר בהסד מותנה

שחרור

שחרור סחר בסמים

שחרור בהצהרת תובע

שחרור במחוזי סחר בסמים

צו הטרדה מאיימת צו הגנה

המשטרה ביקשה 3 ימים ביהמ"ש שיחרר

אלב"מ שחרור

תיק סמים

סמים – הסדר מקל תנאי + קנס + התחייבות

תיק פשע חמור

שחרור תושבת שטחים ממעצר תום הליכים לחלופת מעצר

שחרור מעצר

המשטרה ביקשה 6 ימים!! במעצר התוצאה – שחרור!

בקשת מעצר ל- 3 ימים

התוצאה – שחרור!

שחרור בהצהרת תובע

רישום פלילי נמחק – חנינה

אישור סגירת תיק

בקשת מעצר ל4 ימים התוצאה שחרור

תיק אלימות במשפחה

המשטרה ביקשה 4 ימי מעצר ההחלטה – שחרור!

שחרור ממעצר – תיק תקיפה חמור

שחרור ממעצר

שחרור בבקשת מעצר ל-6 ימים

החלטת שחרור בבקשת המשטרה למעצר 3 ימים

שוטר דורש חיפוש על גוף

מאמרים בנושא: עבירות מין

הלבנת הון
עתירות אסירים