תעבורה

נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות

בשנים האחרונות, גדל אחוז תאונות הדרכים הנגרמות כתוצאה מנהיגה בשכרות ועל פי הערכות מומחים שיעורן מגיע לכ-5% מכלל תאונות הדרכים. עבירה של נהיגה בהשפעת משקאות משכרים (או סמים) היא עבירה הנחשבת כחמורה ביותר ובתי המשפט נוטים להטיל עונשים כבדים בגינה.

כאשר כתוצאה מהתאונה נגרם מותו של אדם, בדרך כלל תאשים הפרקליטות את הנהג הפוגע בסעיף החמור של הריגה, הואיל ומי שנוהג במצב של שכרות לוקח על עצמו מטבע הדברים סיכון של מעורבות בתאונת דרכים שתוצאותיה עלולות להיות קטלניות.

על-פי תיקון לפקודת התעבורה מ-1995 העונש על נהיגה ברכב בהשפעת משקאות משכרים לא יפחת משנתיים פסילה בפועל, למעט נסיבות מיוחדות אשר חובה על השופט לפרטן בפסק הדין.

במקרה שהנהג הורשע  בשנה שקדמה לאותה עברה, עונש הפסילה בפועל לא יפחת מתקופה של 4 שנים.

 

עצרו אתכם על נהיגה בשכרות? כך תפעלו

אם נעצרתם על נהיגה בשכרות, עליכם לצלצל לעו"ד תעבורה ללא דיחוי. עורך הדין יסייע לכם בנושאים הבאים:

הוצאת דוח שכרות

עורך הדין ישיג עבורכם את החומר הראייתי שנמצא בלשכת התביעות המשטרתית, כדי לבחון אותו בעין מקצועית ולחפש אחר ליקויים בדוח האירוע.

 

בדיקת אפשרות להשגת הסדר טיעון לטובת הנהג

עורך דין תעבורה מנוסה מצליח בחלק מהמקרים להמיר את סעיף האישום שמיוחס לנהג אותו הוא מייצג בתיק נהיגה בשכרות, לסעיף של נהיגה בהשפעת משקאות משכרים. באופן זה, ניתן להפחית את העונש המינימלי של פסילת רישיון למשך 24 חודשים לפחות, לעונש של פסילה מקוצרת בת 3 חודשים בלבד.

 

ייצוג בהליך המשפטי

אם אתם לא מוכנים להודות בעבירה, באפשרותם לבקש לנהל משפט הוכחות בבית דין לתעבורה, שבמסגרתו תוכלו להכחיש את האישום המיוחס לכם בחלקו או המלואו. עורך דין לענייני תעבורה יכול לייצג אתכם במשפט ההוכחות ולוודא שקולכם נשמע בבית המשפט וכי ישנן ראיות התומכות בגרסתכם שיאפשרו לכם להוכיח את זכאותכם, ככל שהדבר מתאפשר. במידה ובכל זאת תמצאו אשמים במסגרת הליך ההוכחות, עורך דינכם יפעל להפחתת העונש שיוטל עליכם למינימום האפשרי במסגרת הנסיבות.

 

מהו רף האלכוהול בדם המוביל לענישה בגין נהיגה בשכרות?

פירוט משמעותן של כמויות האלכוהול המתגלות בבדיקות נשיפה:

 

השלכות נהיגה בשכרות:

עקב הסכנה המשמעותית לה גורם אדם הנוהג תחת השפעת אלכוהול – עבורו, עבור נוסעי הרכב או אפילו עבור נהגים אחרים והולכי רגל – העונשים על העבירה נוטים להיות חמורים בכל קנה מידה. התקנות היבשות בישראל מדברות על פסילת רישיון בת שנתיים לפחות, למעט בנסיבות מיוחדות: על כל פנים, חובת ההוכחה של אותן נסיבות מיוחדות מוטלת על הנהג עצמו. נקודה חשובה נוספת היא שתאונה קטלנית הנגרמת עקב נהיגה תחת השפעת אלכוהול תביא להאשמת הנהג בהריגה, באם אכן נהרג אדם, ולא בגרימת מוות ברשלנות.

בתנאים האלה, המלצה ברורה היא להיעזר בשירותיו של עורך דין תעבורה.
עורך דין תעבורה יכול לייצג את הלקוח שלו אל מול המוסדות האמורים, כמו גם בבתי המשפט, מה שעשוי בהחלט להביא להסדרי טיעון אלה או אחרים. בנוסף, לא מן הנמנע שעורך הדין יגלה כי הליך הבדיקה לא נעשה על פי הספר, מה שלמעשה מבטל את תוצאותיה.
לכן, נדרש לשכור את שירותיו של עורך דין המכיר את התקנות השונות המרכיבות את תחום התעבורה עד רמת היסוד, ורצוי גם תקדימי עבר משפטיים, המקבלים חשיבות מכרעת בתחום זה.

 

סמכויות האכיפה של גורמי החוק:


להצגת הטבלה

בנוסף לכך, לקצין משטרה הסמכות להשבית את כלי הרכב של נהג שנעצר למשך 30 יום, במסגרת השבתה מנהלית.

עונש שונה לנהגים חדשים, צעירים ומקצועיים

עקב רמת הסיכון המוגברת לשתייה ונהיגה בקרב נהגים חדשים וצעירים שגילם נמוך מ-24 שנים, נהגים מקצועיים ונהגי רכבים ציבוריים (מונית, אוטובוס וכיוצ"ב), הגדרת כמות האלכוהול המותרת עבורם נמוכה במיוחד – 50 מיקרוגרם בליטר אוויר נשוף או 10 מיליגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר דם.

מכיוון שכמות זו מצויה באופן טבעי בכל מנת אלכוהול, נהגים אלה נדרשים להימנע לחלוטין משתייה ונהיגה, אחרת, ייחשפו לענישה חמורה פי כמה וכמה, כפי שיפורט להלן.

עונש על נהיגה בשכרות פעם שניה

ומה לגבי מי שנתפס נוהג בשכרות בפעם השנייה בחייו? מערכת החוק והמשפט בישראל רואה בחומרה רבה את השילוב בין אלכוהול ונהיגה, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בעבירה חוזרת. ככל שנהג הורשע בעבירה בשנה שקדמה לאותה עבירה, צפוי אותו נהג לפסילת רישיון נהיגה לתקופה של מינימום 4 שנים, לצד רכיבי ענישה נוספים כמו קנס כספי ומאסר מותנה ולעתים גם עונשי מאסר.

זכויות הנהג הנעצר בחשד לנהיגה בשכרות

לנהגים הנעצרים בחשד לכך שנהגו שיכורים, יש כמה זכויות שחשוב להכיר המפורטות בטבלה הבאה:

 • הזכות להימנע מבדיקת נשיפה
 • הזכות להימנע מבדיקת מאפיינים
 • הזכות להימנע ממענה לשאלות השוטר שעצר אתכם
 • הזכות לתעד את האירוע בהקלטה קולית, בצילום או בהסרטה
 • הזכות להתייעץ עם עורך דין תעבורה

 

אתם זכאים להתייעץ עם עורך דין תאונות דרכים כבר מהרגע הראשון שבו שוטר מעכב אתכם בחשד לנהיגה בשכרות, וכדאי לעשות זאת.

אולם חרף קיומן של זכויות אלו, נהגים חייבים לציית לדרישתו של שוטר לביצוע בדיקת ינשוף, למסירת דגימת דם או ביצוע בדיקת שתן ככלי לבדיקת אלכוהול.

לכן מומלץ מאוד להתייעץ עם עו"ד מנוסה בהקדם כדי להבין איך לממש את זכויותיכם בתהליך ולהגן על האינטרסים שלכם.

מה קורה כששוטר בשטח עוצר נהג בחשד לנהיגה בשכרות?

כאשר שוטר בשטח מעכב נהג בחשד לנהיגה בשכרות, התהליך מתבצע בהתאם לשלבים הבאים:

 1. בדיקת נשיפה – אם התוצאה תקינה, הנהג בדרך כלל ישוחרר.
 2. בדיקת מאפיינים – תבוצע אם בבדיקת הנשיפון נמצאו סממני אלכוהול בגופו של הנהג.
 3. בדיקת ינשוף – תבוצע אחרי בדיקת המאפיינים של הנהג.
 4. תחקור החשוד – השוטר יתחקר את הנהג החשוד.
 5. מילוי דוח – בהתאם לתשובותיו של הנהג השוטר ימלא דו"ח עיכוב.
 6. מסירת זימון לשימוע – השוטר שעצר את הנהג ימסור לו זימון לשימוע בפני קצין משטרה, שיערך בתוך עד שלושה ימים מביצוע העבירה, לצד אישור לשלילת הרישיון.
 7. שימוע מול קצין המשטרה – לעיתים מתבצע במקום. בעקבות השימוע נמסרת לנהג ההחלטה לגבי פסילת רשיונו ורכבו.

שאלות ותשובות בנושא: נהיגה בשכרות

לכאורה, ניתן להרשיע בנהיגה בשכרות או נהיגה תחת השפעת אלכוהול מכוח בדיקת מאפיינים. בטופס הבדיקה מצוין במפורש כי בדיקת המאפיינים תשמש "אינדיקציה בלבד".

 

לכן, המסקנה לכאורה שלא ניתן להרשיע בנהיגה בשכרות או אפילו בנהיגה תחת השפעת אלכוהול (עבירה שנחשבת קלה יותר) על פי ממצאי בדיקת המאפיינים.

יחד עם זאת, שופטים כן מרשיעים גם על פי ממצאי בדיקת המאפיינים.

בהחלט כן ולכן עדיף כמובן לסמוך על ממצאי מכשיר (כך כתב נשיא ביהמ"ש העליון מאיר שמגר בפס"ד שניתן בסוגיה).

לדוגמא, נהג שנבדק לאחר שהיה מעורב בתאונה, ייתכן והוא מושפע מתוצאות התאונה והטראומה שעבר, ולמרות ששתה אלכוהול ומפיו נודף ריח המעיד על כך, אין בכך להעיד במקרה כזה על השפעת האלכוהול או שכמות האלכוהול שבגופו של הנהג עולה על המותר בחוק.

כאשר מדובר בהגשת כתב אישום בעבירה של נהיגה בשכרות כאשר העבירה עצמה לא הוכחה והאישום נובע מעצם הסירוב, יש לדקדק בזכויות החשוד וזאת בגין המשמעות החמורה של הרשעה בעבירה של נהיגה בשכרות, אשר העונש בגינה הינו פסילת רישיון נהיגה בפועל לשנתיים מינימום וזאת מבלי שהעבירה עצמה הוכחה וכל שהוכח הוא סירובו של החשוד להיבדק. אכן, לא ניתן לכפות את הבדיקה על הנהג החשוד וזאת כיוון שמדובר בפגיעה קשה בכבוד האדם בניגוד לחוק היסוד וכפי שלא ניתן להזריק בכוח חיסון נגד קורונה כך, מטבע הדברים, לא ניתן לכפות נשיפה או מתן דגימת שתן.

יתרה מכך, כאשר המדובר באדם שנפצע באירוע תאונתי והוא מורדם ומונשם ניתן לקבל ממנו דגימת דם אך מאידך לא ניתן ליטול ממנו דגימת שתן על ידי קתטר ("צנתר") וזאת באשר מדובר במעשה פולשני הנוגד את חוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו. דגימה כזו תיפסל על ידי בית המשפט.

על מנת שתתגבש עבירת השכרות מכח הסירוב, על השוטר להקפיד ולמלא את דרישת הכוח. על השוטר להודיע לנהג שהוא אינו חייב ליתן דגימה אבל אם יסרב יחשב כמי שנהג בשכרות. עדיין, אין די בהסבר זה בכדי להרשיע. על השוטר, לפרט בפני הנהג את העונשים הצפויים לנהג באם יורשע בנהיגה בשכרות גם מכוח הסירוב. שנתיים פסילת רישיון נהיגה בפועל מינימום ועונשים נוספים. חשוב להדגיש שהשוטרים מצוידים במצלמת גוף האמורה לתעד את פעולתם. כאשר השוטר מצויד במצלמת גוף והוא בוחר שלא לצלם, או חלילה למחוק את ממצאי המצלמה, מדובר בשיבוש שיצדיק זיכוי.

עורך דין המתמחה בתחום התעבורה, אמור לצפות בשבע עיניים בסרטון מצלמת הגוף על מנת לוודא שהשוטר מילא את הנדרש ממנו כדי שניתן יהיה להאשים בעבירה הסירוב. על השוטר למלא את הטפסים לפיהם הוא אכן הסביר גם איך לנשוף וגם את הסנקציה שתוטל על מי אשר סירב, פעמים רבות ניתן להסיק מתוך צפייה בסרטון ממצלמת הגוף שהשוטר לא מילא את הנדרש ממנו ולמותר לציין כי ממצאי הצילום עדיפים על הטופס אותו מילא השוטר.

מדובר בסיכון מול סיכוי. לפי הסטטיסטיקה המקובלת הסיכוי לזיכוי הינו קטן בהרבה מההסתברות להרשעה.

בד"כ הנטייה תהיה שלא להמר, באשר עדיף ציפור אחת ביד בדמות מס' חודשי פסילה מאשר סיכוי מסויים לזיכוי וסיכון של שנתיים פסילת רישיון נהיגה בפועל.

לדעתי אכן מדובר בליקוי חמור ויש לתקנו. פסילת רישיון נהיגה לשנתיים הנה ענישה דרקונית, אכזרית ולא מידתית; ואם נשווה זאת למי שמורשע בגרימת תאונת דרכים שכתוצאה ממנה נחבל אדם בחבלה קשה (של ממש), אדם כזה צפוי ל- 3 חודשי פסילה בפועל כעונש מינימלי, ואפילו שמי שגרם לתאונת דרכים קטלנית, עונש המינימום שנקבע בחוק הינו רק 3 שנות פסילה (אם כי בד"כ מוטלים עונשי פסילה חמורים בהרבה).

כן, אם הפסילה היא מעל שנה בפועל.

בהחלט כן. לביהמ"ש מוקנה שיקול הדעת לסייג את הפסילה באופן שיאפשר לנהג לנהוג על סוג רכב שונה מסוג הרכב בו בוצעה העבירה וזאת על-מנת שיוכל לפרנס את עצמו ובני משפחתו.

סירוב מטעם רפואי – השוטר האוכף את עבירת השכרות מציין בפני הנהג החשוד כי טעמים רפואיים לא יחשבו סיבה הפוטרת אותו ממתן דגימת נשיפה לצורך בדיקת אלכוהול. יחד עם זאת, האמירה הזו אינה נכונה. הנהג הסובל ממחלת ריאות או בעיה רפואית אחרת כולל הצטננות קשה לדוגמא המקשה עליו לשאוף – אם יוכיח, גם בדיעבד, בתיעוד רפואי שאכן לא הצליח לנשוף מסיבה רפואית, תהיה בכך הצדקה לבטל את כתב האישום, אם הוגש ולמרות שכבר הוגש.

נהג ש"נקלע לסיטואציה" נמצא, מטבע הדברים, בלחץ נפשי קשה ובדילמה האם להסכים לנשוף במכשיר הינשוף וזאת באשר מחד אותו נהג יודע ששתה אלכוהול ומאידך הוא אינו יודע אם הכמות ששתה חוקית או שמא יתגלה בבדיקה כי הכמות בגופו הינה מעבר למותר (האכיפה היא מ-100 מק"ג לאוכלוסייה מיוחדת ומ-290 מק"ג לשאר הנהגים).

על פי פסיקת בית המשפט העליון יש לתת לנהג ארכה מסוימת לשקול האם להסכים להיבדק כולל האפשרות ליצור קשר עם עורך דין.

בנסיבות אלו נאפשר לו 5 דק' לשקול לחזור בו ולהסכים להיבדק. השוטר אמור למלא טופס ובו מצוינת השעה שבה צוינה בפני הנהג זכותו להתחרט ובנוסף ניתן להסיק ממצלמת הגוף האם הדבר נעשה. דיינו, האם באמת ניתנה לנהג אפשרות להתחרט ולהסכים להיבדק.

לכאורה, ניתן להרשיע בעבירת השכרות גם שלא על פי ממצאי בדיקה מדעית. כאשר נהג מתנהג באופן שנראה, בעין לא מקצועית, כשיכור (מתנדנד, מדבר לא לעניין, מתפרע וכו') ניתן להרשיעו בנהיגה בשכרות ללא בדיקה.

להלן המאפיינים העיקריים המבדילים בין בדיקת נשיפה ובדיקת ינשוף:

סיפורי הצלחה

ביטול פסילה מנהלית רישיון נהיגה

מאמרים בנושא: נהיגה בשכרות

דוחות מצלמה
דיני תעבורה