פלילי

ייעוץ וליווי לחקירה

ייעוץ וליווי לפני חקירה

מדובר בשלב ראשוני אך החשוב ביותר בכל תיק פלילי, התנהלות נכונה וליווי משפטי מקצועי ומדויק ישפיע בהכרח על עתיד התיק, ראשית אסקור את ההליך בקצירת האומר:

ככלל, חקירה של המשטרה יכולה להיפתח בשלושה דרכים:

א. בעקבות תלונה שהוגשה במשטרה.

ב. חקירה יזומה של המשטרה, ללא קשר להגשת תלונה. 

ג. אירוע תגובה של המשטרה, מה שנקרא פנייה לעזרה באמצעות מוקד "100".

מניסיוני רב השנים במשטרה, קיימת נטייה אצל מרבית האנשים שמגיעים בדרך זו או אחרת לחקירה לחשוב "שאין לי מה להסתיר ואני לא צריך עו"ד", כך שאותו אדם מתחיל בחקירה ללא היוועצות בעו"ד, מדובר בטעות קרדינלית מבחינת הנחקר שהרי חקירה אינה עניין של מה בכך, כל אות וכל מילה היוצאת מפיו של הנחקר נרשמת ובעלת משמעות רבה, אף כל תנועה והתנהגות מחייבת תיעוד ע"י החוקר. בשלב ראשוני זה נחקר ללא ליווי לא יודע ואינו מבין את ההשלכות לכל הפרטים האלו , והוא עלול להסתבך כך שלעשות מקצה שיפורים בשלבים מאוחרים יותר יהיה קשה היו והנזק נגרם כבר.

לאחר שעמדנו על משמעות ההיוועצות ישנה  חשיבות מרובה להיוועץ בעו"ד בתחום הפלילי רצוי עוד בטרם מגיעים לחקירה בתחנת המשטרה, וככל שהגעת כבר לתחנה לא להתחיל את החקירה בטרם ביקשת להיוועץ עם עו"ד. חשוב לציין כי קיימת חובה לחוקר להזהיר אותך ולציין בפניך את הזכויות והחובות לפני חקירה ובכלל כחשוד, לרבות זכותך להיוועץ בעו"ד לפני החקירה, זה לא אומר שהמשטרה אינה מנסה לייחס לכך חשיבות מינורית בעת הקראת הזכויות כדי לא להמתין עד שיגיע עו"ד או כדי להתחיל בחקירה כל עוד האירוע "חם" מבחינתה.. 

דבר נוסף שחשוב להבין, חקירת משטרה הנה אירוע מלחיץ מאוד ולעתים מדובר בחוויה קשה במיוחד בפרט לאנשים נורמטיביים אשר לא נחקרו מעולם. בכוחה של חקירת משטרה לקבוע האם יוגש כתב אישום כנגד הנחקר שמא ייסגר התיק.

מה לעשות בעת זימון לחקירה?

לאור הדברים שאמרנו יש לעדכן באופן מידי את עוה"ד בדבר זימונך לחקירת משטרה, ולשאול בעצתו. בשלב הראשון עליך לנסות ולהבין מהו מעמדך, גם כאשר מגיעים לתחנת המשטרה אין הדבר מעיד בהכרח על כך שאתה נחקר כחשוד בביצוע עבירה כלשהי, ייתכן ונדרשת ממך עדות כעד לביצוע דבר עבירה, הדבר משנה כי מדובר במערכת כללים זכויות וחובות שונות אחת מהשנייה. חשוב לדעת כי לעתים מסירת עדות הופכת להיות חקירה תחת אזהרה בעקבות התשובות אותן מוסר הנחקר, אם תאמר משהו שעלול להפלילך את תהפוך לחשוד והחקירה תוסב לחקירה באזהרה שתוצאותיה עלולות לסבך אותך, המשטרה חייבת בשלב זה החוקר לציין בפניךכי מעתה החקירה הנה תחת אזהרה ולפרט לך  את זכויותיך כנחקר חשוד לרבות ובפרט זכותך להיוועץ בעו"ד. 

ניסיוני העשיר בתחום הפלילי מלמד, כי אדם אשר מתייצב לחקירתו המשטרתית לאחר התייעצות והכנה מוקדמת, מצליח להתגבר על תחושות הלחץ, החרדה והבלבול ולמסור עדות רהוטה, עקבית, תוך מחשבה והפעלת שיקול דעת בריא.

החקירה הלכה למעשה, עצות הזהב:

החקירה המשטרתית מתחילה מהרגע שבו דורכת כף רגלו של הנחקר בתחנת המשטרה ולעיתים, עוד בשיחת הטלפון בה מזמין החוקר את הנחקר ואשר את תוכנה יתעד בכתב ויצרף לתיק החקירה.

תפקיד החוקר הוא לאסוף ראיות בנוגע לעבירות בהן הוא חשוד. בשלב הראשוני בו דיבר אתכם ואין זה משנה אם זה בשיחת טלפון או במפגש פנים מול פנים הוא ינסה לאבחן איזו טקטיקה לאמץ בחקירה שלכם, למה הכוונה? הוא ינסה לבדוק מה קו החקירה שלו בו הוא סבור שיוכל לחלץ מכם את מירב הפרטים הנחוצים לו לעבודת איסוף הראיות ומיצוי החקירה. ייתכן ויהיה נחמד מדי כלפיכם, אולי ינהג ברשמיות יתר, במקרים מסוימים ינסה להראות קשיחות שאולי תרתיע אתכם ותגרום לכם לומר דברים שברצונו לגלות, על כן, חשוב שלא ללכת שבי אחר החוקר שבחדר החקירות, צריך להישאר ממוקדים ומדייקים. 

חשוב להבין בדיוק מהן החשדות שבגינם נערכת החקירה ולשמוע את החוקר בסבלנות, לעיתים החשדות הן חמורות והנחקר מתחיל להילחץ ולאבד את האיפוק בהתאם, חשוב להבין שהחוקר רק מצביע על החשדות ואין זה אומר שאתם מואשמים בזה.. הדרך לשם עוד ארוכה, זה אומר שיש חשד סביר או כללי לביצוע העבירה עליו אתם נחקרים. חשוב להשיב לשאלות בנחת ככל שניתן, ולא באימפולסיביות ורגשנות.

יש לעמוד על כך, ככל שניתן, שככל ויש ראיות נגדכם שיציגו אותם בפניכם, לא פעם יגידו לכם שיש ראיות, מצלמות, עד וכיוצ"ב לא תמיד זאת האמת ולעיתים קרובות מדובר בתחבולה לגיטימית וחוקית.  

חשוב לענות תשובות קצרות כמה שניתן, לא להרחיב, לא להרבות במילים ולא לנדב פרטים שלא נשאלו בחקירה, אלא עלולים לסבך אותך. ישנם מקרים בהם ריבוי פרטים עשוי לסייע לך אך כאן משחק תפקיד העו"ד שיבחר עבורך את הטקטיקה המיטבית להגנתך.

במידה ויש לך ראיות התומכות בגרסתך עליך להביאם בפני המשטרה בזמן בו מתנהלת החקירה או לכל הפחות אם הם אינם בידך להפנות את חוקר משטרה אליהם.

עליך לדעת כי מרגע כניסתך לתחנת המשטרה ייתכן ויופעלו כנגדך תרגילי חקירה, צילום, הקלטה, מפגש אקראי עם מעורב אחר, מפגש עם "אדם זר" לכאורה שינסה לדובב אותך במסדרון, וישנם עוד הרבה תרגילים מהפשוטים ביותר ועד למורכבים מאוד.מעו"ד פלילי מנוסה לא כל שכן מי שעבד "במערכת" מכיר את כל הטריקים והשטיקים וידע להדריך אותך בהתאם.

מאוד חשוב להפגין איפוק וכבוד כלפי החוקרים אשר עושים את אשר מוטל עליהם, זלזול בהם עלול לסבך אותך ולגרום לחיכוכים מיותרים.

סיפורי הצלחה

סגירת תיק

סגירת תיק

סגירת תיק

בקשת מעצר התוצאה – שחרור!

חזרה מכתב אישום

חזרה מאישום

נסגר בהסד מותנה

שחרור

שחרור סחר בסמים

שחרור בהצהרת תובע

שחרור במחוזי סחר בסמים

צו הטרדה מאיימת צו הגנה

המשטרה ביקשה 3 ימים ביהמ"ש שיחרר

אלב"מ שחרור

תיק סמים

סמים – הסדר מקל תנאי + קנס + התחייבות

תיק פשע חמור

שחרור תושבת שטחים ממעצר תום הליכים לחלופת מעצר

שחרור מעצר

המשטרה ביקשה 6 ימים!! במעצר התוצאה – שחרור!

בקשת מעצר ל- 3 ימים

התוצאה – שחרור!

שחרור בהצהרת תובע

רישום פלילי נמחק – חנינה

אישור סגירת תיק

בקשת מעצר ל4 ימים התוצאה שחרור

תיק אלימות במשפחה

המשטרה ביקשה 4 ימי מעצר ההחלטה – שחרור!

שחרור ממעצר – תיק תקיפה חמור

שחרור ממעצר

שחרור בבקשת מעצר ל-6 ימים

החלטת שחרור בבקשת המשטרה למעצר 3 ימים

שוטר דורש חיפוש על גוף

מאמרים בנושא: ייעוץ וליווי לחקירה

הלבנת הון
עתירות אסירים