משפחה וירושה

הסכם ממון

הסכם ממון

הסכם ממון הינו הסכם בעל תקופת משפטית שמטרתו הסדרת יחסי הממון והרכוש האישי והמשותף לכל אחד מבני הזוג. הסכם משפטי זה מבטל למעשה את ההסדר הקבוע בחוק יחסי ממון בין בני זוג והוא יכול להיערך גם על ידי בני זוג הנשואים זה לזאת וגם לזוגות ידועים בציבור. בנוסף, עריכת הסכמי ממון מתאפשרת גם לזוגות בני אותו המין וגם לזוגות נוספים המקיימים מסגרות חיים משותפות אשר אינן בהכרח מסגרת חיי נישואין.

שאלות ותשובות בנושא: הסכם ממון

הסכם ממון המהווה מסמך בעל תקופת משפטית הינו הסכם המיועד לצרכי הסדרת הזכויות הממוניות של כל אחד ואחת מבני הזוג במקרה של פירוד, גירושין או פטירה של אחד/אחת מהם ולכן הוא חייב להיערך על ידי עורך דין דיני משפחה המתמחה בעריכת הסכמי ממון.

סעיפי ההסכם עוסקים בין היתר בהגדרת הרכוש האישי והמשותף לבני הזוג, אופן חלוקתו והזכויות המשפטיות של כל אחד ואחת מהם לגביו. חשוב לציין ולהבהיר שרכוש זה בדומה לרכוש המוגדר בחוק יחסי ממון בין בני זוג מתייחס לכלל הנכסים העומדים לרשות בני הזוג ביחד ולחוד, לרבות, נכסי נדל"ן (דירות, מבנים וכו), רכבים, כספי חסכונות והשקעה, כספים המנוהלים בחשבונות בנק פרטיים ו/או משותפים, זכויות סוציאליות, זכויות יוצרים, נכסי קריירה ומוניטין ועוד.

מטרתו של הסכם זה לפני הכל להגן על כל אחד מבני הזוג בנפרד, וליצור סיטואציה שבה יהיה תאום ציפיות ברור ומדויק בכל מערכת היחסים של בני הזוג. לא רק בעלי מעמד או אנשי הון נזקקים להסכמי ממון. ישנם כאלה שמתחילים את חיי הנישואים או הזוגיות כשאין להם רכוש ורק חשבון מבנק ותו לא. אבל, הסכם ממון הוא הסכם שצופה את פני העתיד וכול מה שצפוי לבוא, לכן גם במקרה עדין לא צברנו רכוש, חשוב לקבוע הסדרים לגבי הרכוש שאולי נצבור בעתיד.

מומלץ לערוך את ההסכמים השונים ע"י עו״ד  בעל הכשרה וניסיון מוכח אשר מבין ויודע את רגישות הדבר בטרם נישאתם כיוון שהסכם זה יוצר ודאות לגבי חיי השותפות הכלכלית העתידית, ולא מכניס את הזוג לחששות לגבי מצבים באם ירצו להיפרד ויישארו עם מעט מהרכוש או הכסף שעמלו עליו בחיי הנישואין. להבדיל מהמחשבה המוטעית שהסכם ממון בכוחו להפיח את הרומנטיקה, נהפוך הוא, כיום חוזה בין בני זוג גם נכלל כמהלך רומנטי ונבון ביותר שזוג יכול לזמן לעצמו, בתקופה שיש הרבה גירושים ופרידות, הוא לחלוטין מפיג את המתח והחשש מההשלכות הכלכליות של הפרידה ומרגע שנחתם הוא מעניק לזוג מקום לעסוק בזוגיות שלהם ובתכנון עתידם המשותף שיקבע את חלוקת הרכוש בין בני הזוג וגם את מזונות הילדים.

סיפורי הצלחה

בקרוב יתווסף סיפורים

מאמרים בנושא: הסכם ממון

צוואות וירושות