הוצאה לפועל

הוצאה לפועל

הוצאה לפועל

מערכת ההוצאה לפועל הוקמה מכוח חוק ההוצאה לפועל, התשכ"ז-1967, מטרת המנגנון היא לגרום לחייבים להחזיר את החובות שלהם, וזאת על ידי הליך של הטלת הגבלות ועיקולים, שיהוו תמריץ לחייבים לשלם את החוב במהירות האפשרית.

במקרה שנפתח כנגדכם תיק בהוצאה לפועל, ואחרי שנשלח מכתב התראה, ועדיין לא בוצע תשלום החוב, יש לרשם ההוצאה לפועל אפשרות להטיל מספר סנקציות על החייב, שיגרמו לו לשלם את החוב במהירות האפשרית. 

 

סנקציות אפשריות: 

הרשם יכול להטיל צו עיכוב יציאה מהארץ, עיקול חשבון בנק, עיקול משכורת, עיקול על נכסים של החייב, כמו מיטלטלין וגם נכסים אחרים, מקרקעין ועוד. בנוסף, יכול הרשם להטיל הגבלות על חידוש הדרכון של החייב. במקרים מאוד קיצוניים ההגבלות יכולות להגיע עד הוצאת צו מאסר.

 

פתיחת הליך:

השלב החשוב ביותר הוא השלב בו אתם מגישים בקשה לרשם הוצאה לפועל, ומצרפים לה מסמכים נלווים, זה הוא החלק הקריטי ביותר בו אתם מוסרים את הגרסה שלכם ביחס למסכת העובדתית של האירוע. החל מהגשת המסמכים, תצטרכו להיצמד לגרסה הזו. על מנת להימנע מסיטואציה בה תואשמו במסירת גרסאות סותרות, ותפגע האמינות שלכם מול הגורם השיפוטי הדן בעניינכם.

 

סוגי הליכי הוצאה לפועל:

  1. התנגדות לביצוע שטר – אפשר להגיש כתב התנגדות כשמדובר בתיקי שטרות, בסכום קצוב, וכשיש לחייב טענות ביחס לחוב עצמו. באפשרותו להגיש התנגדות לתביעה על סכום קצוב, וזאת תוך 30 יום מרגע קבלת האזהרה. ברגע שמתקבלת התנגדות, ההליכים מעוכבים, והבירור עובר לבירור בבית משפט שלום.
  2. בקשה בטענת ״פרעתי״ – יכול להיות מצב שהחייב כבר פרע את החוב, אך התיק בהוצאה לפועל כבר כן נפתח. יש להגיש בקשה עם טענת "פרעתי", יחד עם מסמכים שמאשררים את האמור בטענה.
  3. הסדר חובות ומחיקת חובות – אם אתם נמצאים במצב בו היקף החובות שלכם גדול מאוד, ויכולת ההחזר שלכם נמוכה, ובשל כך גובשה מסקנה שאין אפשרות שיקום אמיתית במסגרת הליכי ההוצאה לפועל, תוכלו לפנות להליך חדלות פירעון ושיקום כלכלי. זה אומר שתיבנה עבורכם תכנית שיקום כלכלית, במהלכה תצטרכו לשלם חלק יחסי מהחובות שלכם באמצעות צו תשלום חודשי המותאם ליכולת ההחזר שלכם תוך התחשבות בהרכב המשפחתי שלכם. לאחר סיום ההליך תקבלו "צו הפטר", ויתרת החובות שלכם תימחק
  4. איחוד תיקים – אפשר להגיש בקשה לאיחוד כלל התיקים השונים שעומדים כנגדו כך  פריסת תשלומים, וגם הריביות השנתיות יקטנו, והחוב יוחזר בפריסה ארוכה יותר.
  5. חייב מוגבל באמצעים – אם אתם בבעיה כלכלית, ואין לכם אפשרות לשלם את החוב במלאו, אתם תמיד יכולים לבקש חקירת יכולת מאת רשם ההוצאה לפועל. לאחר בדיקת הבקשה הוא יכול לקבוע צו תשלומים. מדובר בצו תשלומים חודשי שיהיה תואם את היכולות הכלכליות שלכם כעת. שימו לב שישנם רק 21 יום לבקש חקירת יכולת, והם נספרים מיום קבלת מכתב האזהרה.

ביטול הליכים (עיכוב יציאה מן הארץ, הגבלה על רישיון נהיגה וכו׳) – אם הוטלה הגבלה מסוימת, ויש לחייב סיבות מוצדקות בגינן הוא נדרש לצאת. עורך דין הוצאה לפועל יכול לבקש עבורו בקשה לבטל את ההגבלה או רק לעכב אותה.

סיפורי הצלחה

ביטול עיקול

ביטול עיקולים

מאמרים בנושא: הוצאה לפועל

אין עדיין מאמרים בנושא הוצאה לפועל, בקרוב...