פלילי

המשפט הפלילי

דיני פלילי

תחום המשפט הפלילי הינו תחום מקיף בעל תחומים רבים וחשובים. ישנן שאלות רבות בתחום המשפט הפלילי. רוב השאלות עוסקות בנושאים כמו חקירה במשטרה, זכויות נחקר, שחרור ממעצר, מעצר עד תום ההליכים, כתב אישום, עבירות פליליות, ביטול כתב אישום, אלימות במשפחה, ביטול רישום פלילי,  ביטול רישום משטרתי, עבירות תעבורה ועוד מספר תחומים נפוצים במשפט הפלילי.

התשובות לשאלות נכתבו על ידי עורך הדין מוטי רגב המומחה בתחום הפלילי על כל גווניו.

עו"ד מוטי רגב שירת בעברו כקצין חקירות (פשעים) בדרגת רפ"ק במשטרת ישראל. עו"ד מוטי רגב בעל הבנה יסודית ומעמיקה בתחום הפלילי והינו בקיא בכל רזי החקירה וטקטיקות התשאול במשטרת ישראל

שאלות ותשובות בנושא: המשפט הפלילי

ראשית, מומלץ ורצוי להגיע לכל חקירה במשטרה בליווי עורך דין, שיצטרף לנחקר בתחנת המשטרה כחלק מזכותו הבסיסית של הנחקר לבקש להיוועץ עם עורך דין בטרם תחילת החקירה. 

השלב הקריטי ביותר בהליך הפלילי הוא החקירה במשטרה, בדומה לרושם ראשוני בראיון עבודה, התנהגות הנחקר, אמירותיו, שתיקתו ותגובותיו יהוו את "הרושם הראשוני" והבסיס להמשך קיום ההליך הפלילי. מכאן נובעת החשיבות העצומה בפנייה וקבלת ייעוץ ע"י עו"ד פלילי מנוסה.

עליכם להבין, חקירה במשטרה נועדה לאסוף ראיות ולמצוא את האשם בביצוע עבירה פלילית מסוימת. לכן, התנהלות נכונה בחקירה יכולה לסייע לסגירת התיק ללא אישום. התנהגות שגויה ולא רצויה תסייע בידי המשטרה לגבש נגדכם תשתית ראייתית עד להגשת כתב אישום.

מרגע שהתגבשו חשדות לפיהן הנחקר ביצע עבירה מסוימת, על חוקר המשטרה להזהיר את החשוד שהוא נחקר בחשד לאותה עבירה, לציין את סוג העבירה, להודיע לנחקר כי אין הוא מחויב לומר דבר (זכות השתיקה), וכי עומדת לו הזכות להיוועץ עם עו”ד פלילי. בשלב זה, מומלץ לבקש מחוקר המשטרה להתייעץ עם עו”ד פלילי.

זכות ההיוועצות במשפט הפלילי הישראלי וברוב שיטות המשפט בעולם המערבי נחשבת לזכות חוקתית שלא ניתן להפר! לעניין זה, יעוץ עם עו"ד פלילי לפני חקירה הינו הצעד החכם ביותר שעל נחקר במשטרה לעשות.

נחקר שהגיע לתחנה בלי שעבר הכנה לחקירה במשטרה, או שלא קיבל יעוץ לפני חקירה מעורך דין פלילי מומחה, עלול לסבך את עצמו שלא לצורך.

בהליך המשפטי בכלל, ובהליך החקירה בפרט ידע שווה כוח ! 

התייעצות עם עו”ד פלילי תסייע לך להבין בפני מה אתה עומד, מה צפוי לך בחדר החקירות, איך עתיד להתייחס אליך חוקר המשטרה ומה עליך לעשות על מנת לא ליפול בפח שהחוקר עתיד לטמון לך.

עו"ד מוטי רגב כיהן בעברו בתפקיד קצין חקירות בכיר במדור פשעים במשטרת ישראל והשתחרר בדרגת רפ"ק (סנ"צ במיל'). עו"ד מוטי רגע ניהל וערך אלפי חקירות במסגרת תפקידו, בעל ניסיון רב בניהול וטקטיקות חקירה ובעל הבנה יסודית ומעמיקה בכל רזי החקירות הפליליות במשטרת ישראל.

גם אדם מן השורה שאינו נוהג לעבור על החוק עלול לגלות כי הוגש נגדו כתב אישום עקב איומים, עבירת תעבורה או השתתפות כלשהי בתגרה. אולם הגשת כתב האישום רק פותחת את ההליך הפלילי, והוא אינו מהווה תחליף למשפט מול שופט. בכתב האישום מוסבר לנאשם בדיוק במה הוא אשם ומי העדים של התביעה. ככל וראיות שהוצגו בכתב האישום לא יוכחו בבית המשפט על ידי התביעה, אזיי כתב האישום יבוטל והנאשם יזוכה.

רוב הציבור לא יודע, אך עורך דין פלילי יכול לפעול לסגירת התיק גם לאחר הגשת כתב האישום. לכן, רצוי שלא להמתין עד למועד הדיון בכתב האישום ולפנות לעורך דין פלילי מוקדם ככל שניתן. חשוב לזכור- גם ללא עורך דין פלילי, זכותו של הנאשם לצלם את חומר הראיות כולו, וכך לאפשר לעורך הדין לקבל בבוא העת את מלוא החומר ולבחון את חומר הראיות .

טעויות או אי דיוקים בכתב האישום לא ניתן לתקן לאחר הקראתו בבית משפט. התביעה יכולה לנצל פערים אלו על מנת להביא לביטול כתב האישום או העלאת טענות משפטיות נגדו. לאחר הקראת כתב האישום על הנאשם להשיב האם הוא מודה או כופר בהאשמות כפי שהן מוצגות בכתב האישום. במידה והנאשם כופר בהאשמות יתחיל המשפט, הכולל את הצגת הראיות, השמעת עדי התביעה ועדי ההגנה.

בעיקרון, ניתן לבטל תלונה שהוגשה בגין אלימות במשפחה. יחד עם זאת, לא תמיד יהיה מספיק לבקש מהמשטרה פשוט להפסיק את החקירה- מרגע שהוגשה התלונה על אלימות במשפחה, החקירה תיפסק רק במידה וקצין משטרה האמון על החקירה וקצין אגף חקירות מרחבי יאשרו את הבקשה להפסקת החקירה. במידה והוגש כתב אישום ניתן להגיש בקשה לעיכוב הליכים ליועץ המשפטי לממשלה.

על פי החוק, אדם אינו חייב לענות על שאלה במידה והתשובה עלולה להפליל אותו. אחת הדרכים של החוקרים להשיג מידע נוסף היא להעמיד פנים כי המידע כבר נתון בידם וכל שעל הנחקר לעשות הוא רק לאמת את הדברים. זוהי טעות שכיחה בקרב נחקרים, אשר אינם מקפידים לשמור על זכות השתיקה כראוי, ומפלילים את עצמם בחקירה. אולם עליה וקוץ בה- אם למשטרה יש ראיות נגדך ובחרת לממש את זכות השתיקה באופן גורף ולא לנסות להפריך את הראיות בעזרת הסברים משכנעים, תוצאות החקירה עלולות להיות הפוכות ממה שתכננת.

לפי התיקון לחוק, תיקים משטרתיים שנסגרו מחוסר ראיות או מחוסר עניין לציבור העוסקים בעבירות מסוג עוון (עבירות שעונשן עד 3 שנים, כולל)-יימחקו מהגיליון הפלילי שלך, באופן אוטומטי, לאחר 5 שנים מיום האירוע. זאת, אלא אם כן החליט ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה (או קצין משטרה בדרגת סנ"צ שהוא הסמיך-להלן: "הגורם המוסמך") אחרת, לפי אמות מידה שקבע השר לביטחון פנים, באישור ועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת. ההחלטה תינתן בכתב. בעניין תיקים שנסגרו העוסקים בעבירות מסוג פשע, הכלל הוא כי אין מחיקה אוטומטית, אלא האדם צריך לבקש את המחיקה. הגורם המוסמך ראש אגף החקירות והמודיעין או סנ"צ שהסמיך) רשאי לבטל את הרישום לפי אמות מיד שקבע השר לביטחון פנים , באישור ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת. אותו סיפור כמו מקודם. בחוק רשימת שיקולים בהם הגורם המוסמך יתחשב ובהם: משך הזמן שחלף מהאירוע, גילו של האדם, נסיבותיו האישיות, קיומם של רישומים אחרים לגבי אותו אדם, מהות העבירות שיוחסו לו וחומרתן.

ככלל, הוא יובא בפני שופט מעצרים בבית המשפט באזור בו הוא נחקר, וזאת תוך 24 שעות מרגע מעצרו.

לאחר חקירה במשטרה, בחשד לביצוע עבירה, ייפתח לכם תיק חקירה, אשר יופיע ברישומי המשטרה וכן יופיע בתדפיס רישום הפלילי שלכם ('תעודת יושר'), בקטגורית מב"ד (ממתין לבירור דין).

בשלב זה, מומלץ להתייעץ עם עורך דין מהתחום הפלילי, על מנת לבחון אפשרות להגשת בקשה לסגירת התיק וזאת בטרם הגשת כתב האישום ו/או סגירת התיק כנגדם אף בעילות של 'חוסר עניין לציבור' או 'חוסר בראיות', אשר למרבה הצער משאירות כתם בתדפיס רישום הפלילי שלכם. 

על אף שישנה תחושה בציבור בישראל כי משטרת ישראל נוהגת בסלחנות כלפי משתמשים במריחואנה או בחשיש, מוגשים לא אחת כתבי אישום בגין החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמית.

יחד עם זאת, לא אחת על פי הפסיקה בישראל, בוטלו מספר רב של כתבי אישום בגין החזקה ושימוש בסמים גם כאשר היה מדובר בכמויות מעבר לצריכה העצמית, וגם שהמדובר בסמים קשים מסוג קוקאין, LSD וכדו', וזאת בעיקר בשל אי חוקיות החיפוש שבה נקטה המשטרה.

לכן, במידה ונתפסת עם סמים לצריכה עצמית או שלא לצריכה עצמית, יש להיוועץ בעורך דין מהתחום הפלילי, אשר שולט ברזי המשפט הפלילי, על מנת שייבחן את התיק לעומקו.

האיסור הפלילי על פי חוק העונשין, הינה החזקתו, כלומר, ככלל עצם שימוש או החזקת סכין מחוץ לבית או חצרים הינה עבירה פלילית. בתי המשפט מתייחסים בחומרה רבה לעבירה מסוג זה ואף ניתן לראות כי גם המחוקק הביע את דעתו בעניין זה, בכך שדין מחזיק סכין שלא כדין הינו מאסר עד 5 שנים.

יחד עם זאת, ישנם מקרים כי גם החזקת סכין מחוץ לבית או החצרים נחשבה להחזקה כשרה, ועל כן לא מהווה עבירה פלילית, ועל כן יש לבחון כל מקרה לגופו.

כמו כן, בתי המשפט ביטלו כתבי אישום בעבירה זו, בעיקר מהטעמים של חיפוש לא חוקי ומחדלי חקירה חמורים אשר מהווים פגיעה ביסודות ההליך ההוגן.

על כן, מומלץ להיוועץ בעורך דין מהתחום הפלילי באם המדובר בחקירה פלילית, כתב אישום או "עסקאות" עם התביעה טרם ביצוע כל פעולה.

סיפורי הצלחה

סגירת תיק

סגירת תיק

סגירת תיק

בקשת מעצר התוצאה – שחרור!

חזרה מכתב אישום

חזרה מאישום

נסגר בהסד מותנה

שחרור

שחרור סחר בסמים

שחרור בהצהרת תובע

שחרור במחוזי סחר בסמים

צו הטרדה מאיימת צו הגנה

המשטרה ביקשה 3 ימים ביהמ"ש שיחרר

אלב"מ שחרור

תיק סמים

סמים – הסדר מקל תנאי + קנס + התחייבות

תיק פשע חמור

שחרור תושבת שטחים ממעצר תום הליכים לחלופת מעצר

שחרור מעצר

המשטרה ביקשה 6 ימים!! במעצר התוצאה – שחרור!

בקשת מעצר ל- 3 ימים

התוצאה – שחרור!

שחרור בהצהרת תובע

רישום פלילי נמחק – חנינה

אישור סגירת תיק

בקשת מעצר ל4 ימים התוצאה שחרור

תיק אלימות במשפחה

המשטרה ביקשה 4 ימי מעצר ההחלטה – שחרור!

שחרור ממעצר – תיק תקיפה חמור

שחרור ממעצר

שחרור בבקשת מעצר ל-6 ימים

החלטת שחרור בבקשת המשטרה למעצר 3 ימים

שוטר דורש חיפוש על גוף

מאמרים בנושא: המשפט הפלילי

הלבנת הון
עתירות אסירים