צוואות וירושות

צוואות:

כל אדם מעל גיל 18, אשר אינו פסול דין, רשאי לערוך צוואה, זהו מסמך ובו מחליט הוא למי יעבור הרכוש שנצבר במהלך חייו, לאחר פטירתו. כאשר אדם הולך לעולמו ללא שערך צוואה, היורשים שלו יהיו על פי הקבוע בחוק ולא פעם, הדבר איננו משקף את רצונו אי לכך, חשוב מאוד לערוך צוואה, על מנת לוודא כי בבוא העת, הרכוש שלכם יעבור למי שאתם חפצים בכך ולמנוע את תחולת הסדר ברירת המחדל שבחוק הירושה.

צוואה היא מסמך משפטי המביע את רצונו של אדם הנקרא המוריש כיצד יש לחלק את רכושו.

צוואה אינה מוגבלת רק לנושאים כלכליים וחלוקת הרכוש, אדם יכול לצוות על קיום תנאים המבטאים מסר אישי על השקפת עולמו, רגשותיו והערכים בהם הוא דוגל.

לדוגמא, אדם יכול להביע את רצונו בצוואה, כי בני משפחתו ישמרו על עקרונות מסוימים כגון קיום מנהגים דתיים ומסורת.

 

ירושה:

צוואה נערכת ע"י מצווה, אשר מבקש כי לאחר מותו יחולק רכושו בהתאם לרצונו. אך אנשים רבים אינם טורחים לכתוב צוואה ואז מותירים "חלל ריק", אך אותו ריק קיים רק לכאורה. גם אם אדם לא כתב צוואה בחייו, חוק הירושה קובע ברירת מחדל. כלומר: במסגרת צוואה, אדם רשאי לצוות כרצונו, אך בהיעדר צוואה, קובע חוק הירושה בסעיף 10, כי היורשים על פי חוק של אדם שנפטר, יהיו ילדיו (שיירשו מחצית מרכושו) ובן או בת זוגו בחייו (אשר יירשו את המחצית השנייה). הם יהיו ה"יורשים על פי דין".

נהוג להבדיל בין הצוואה עצמה שנכתבה ונחתמה מראש על ידי המנוח לבין צו ירושה אשר מתקיים בהיעדר צוואה, כלומר, כאשר המנוח לא השאיר  אחריו מסמך משפטי שמורה על החלוקה בהתאם לרצונו. עורך דין לדיני משפחה אמון בנושא זה גם על ניסוח הצוואה והפקדתה ברשם הירושות במידת הצורך כמו גם יצירת מערך ראיות סביב הצוואה שיסייע בעת  שישנו סכסוך צוואות . כמו כן, הוא עוזר לבני המשפחה לנהל מחלוקות שונות לאחר פטירתו של המנוח. מחלוקות אלו כוללות השגות/תקיפת על הצוואה ועריכת הסכמים קשורים כגון חלוקה בין יורשים, צו התנגדות לצו ירושה או צוואה וכו'.

עוד מאמרים בנושא: משפחה וירושה

נוטריון